Busskurer byggs efter påtryckningar från förtroendevald
Efter lång kamp av facklig företrädare har bussförarna som kör vid Sandbäck-hållplatserna i Mölndal fått beskedet att busskurer ska monteras på båda sidor av vägen. Därmed slipper förarna stå oskyddade i regn och blåst när de inväntar förarbyten. En liten förändring, som dock gör stor skillnad i vardagen.

Martin Kurtis, som är facklig företrädare för Kommunal på Transdev Mölndal, har under snart två års tid drivit frågan om busskurer vid Sandbäck-hållplatserna.
– Frågan väcktes först av oss förare. Vi stod ofta utan skydd i väder och vind och till slut blev det ohållbart. När en av hållplatserna fick busskur tidigare i år var det ett steg framåt, men jag fortsatte lyfta behovet vid varje möte med arbetsgivaren för att även den andra sidan skulle byggas, berättar Martin.
Till slut kom beskedet att man ska bygga en kur även på den andra sidan, så nu är man äntligen i mål. Den andra busskuren ska stå klar innan årsskiftet.
Det kan verka som en liten detalj, men det gör vardagen mycket bättre när vi slipper börja våra arbetspass blöta och frusna.
Martin Kurtis
Liten detalj blev stor vinst
Glädjen är stor bland förarna.
– Många förare har uttryckt att det här känns som en stor vinst. Det kan verka som en liten detalj, men det gör vardagen mycket bättre när vi slipper börja våra arbetspass blöta och frusna. Det förbättrar arbetsmiljön och höjer arbetsglädjen, säger Martin.
Facket gör skillnad i vardagen
För Martin visar det här varför fackligt engagemang är så viktigt.
– Det handlar inte bara om löner och stora avtalsförhandlingar, utan också om de där vardagsfrågorna som betyder mycket för arbetsmiljön.
Nästa kamp: bättre scheman
Nu riktar Martin blicken framåt. För det finns så klart mer att göra för att bussförare ska få det bättre på jobbet.
– Vi behöver bättre schemaläggning och mer inflytande över våra arbetstider. Det är avgörande för att orka med jobbet på sikt. Dessutom behöver vi förbättra villkoren generellt inom branschen, både arbetsmiljö, lön och utvecklingsmöjligheter. Förhandlingarna om Bussbranschavtalet är ett viktigt tillfälle att lyfta allt detta och sätta press på arbetsgivarna.