Hoppa över menyn och gå direkt till innehållet

Press

Här hittar du Kommunals presskontakter, pressmeddelanden, bloggar, rapporter och länkar till sociala medier.

Presskontakt

Kommunals presstjänst når du som är journalist på 010-442 71 30 eller pressjour.forbundet@kommunal.se. Pressjouren är bemannad dygnet runt.

Pressmeddelanden

Kommunals samtliga pressmeddelanden hittar du på Kommunals pressrum på TT. Där kan du också välja att prenumerera på Kommunals pressmeddelanden direkt till din mejladress.

Direktnummer till våra presskontakter

Robin Ljungqvist - presschef
robin.ljungqvist@kommunal.se 
010-442 71 34 
070-678 20 26

Sandra Albeer - pressekreterare
sandra.albeer@kommunal.se
010-442 71 08
073-029 08 59

Johanna Stjerna – pressekreterare
Johanna.a.stjerna@kommunal.se 
010-442 70 51 
073-357 25 94

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen

Daniel Kåks, kommunikatör och webbredaktör
daniel.kaks@kommunal.se, 010-442 81 30

Kommunal Mellersta Norrland

Sara Sjödin, avdelningsordförande
sara.sjodin@kommunal.se, 010-442 98 41

Martina Grönlund, kommunikatör 
martina.gronlund@kommunal.se, 010 442 97 32

Kommunal Norrbotten

Zara Leghissa, avdelningsordförande
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt

Barbro Andersson, avdelningsordförande
barbro.andersson@kommunal.se, 010-442 82 16

Malin Rosengren, kommunikatör
malin.rosengren@kommunal.se, 010-442 82 06 

Kommunal Skåne

Monica Brundin Danielsson, kommunikatör och webbredaktör
monica.brundin.danielsson@kommunal.se, 010-442 79 97

Kommunal Stockholms län

Fredrik Jansson, pressekreterare
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)

Mahlin Bergman, avdelningsordförande
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Martina Jukas, kommunikatör
martina.jukas@kommunal.se, 0730620514

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)

Carina Thållén, avdelningsordförande
carina.thallen@kommunal.se, 010-442 82 91

Sofia Tollbo, kommunikatör 
sofia.tollbo@kommunal.se, 010-442 95 44 

Kommunal Vänerväst (Skaraborg, Älvsborg och Västra Götalands regionen)

Anna Ross Leü, avdelningsordförande
anna.ross@kommunal.se, 0722-07 42 43

Sandra Rensfeldt, kommunikatör 
sandra.rensfeldt@kommunal.se, 010-442 84 83

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohuslän och norra Halland)

Sladjana Gustafsson, avdelningsordförande
sladjana.gustafsson@kommunal.se, 010-442 94 02

Viveka Andersson, kommunikatör
viveka.andersson@kommunal.se, 010-442 93 73

Kommunal Västerbotten

Matilda Johansson, avdelningsordförande
matilda.johansson@kommunal.se, 010-442 96 94

Kommunal Västra Svealand

Linda Bååth, avdelningsordförande
linda.baath@kommunal.se , 010-442 92 44 

Per Hellström, kommunikatör
per.hellstrom@kommunal.se, 010-442 92 18 | 073 822 93 02

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)

Catarina Eriksson, avdelningsordförande
catarina.eriksson@kommunal.se, 010 442 8671

Dan Alf, kommunikatör 
dan.alf@kommunal.se, 010-442 86 78

Kommunals bloggar

Kommunal har flera bloggar som belyser och analyserar Kommunals ämnen och yrkesområden.

Kommunals utredares blogg
Fakta, analyser och kommentarer från Kommunals utredare.

Avtalsbloggen
Kommunals avtalsansvariga skriver om avtalsrörelsen 2017.

Brandbloggen
Här bloggar brandmän och gästskribenter om relevanta ämnen inom räddningstjänsten.

Kommunals samtliga bloggar hittar du här.

Rapporter

Kommunals samtliga aktuella rapporter

Kommunal i sociala medier

Följ oss på  Facebook, Instagram och Twitter