Press

Här hittar du Kommunals presskontakter, pressmeddelanden, bloggar, rapporter och länkar till sociala medier.

Presskontakt

Kommunals presstjänst når du som är journalist på:
010-442 71 30
eller pressjour.forbundet@kommunal.se.

Pressjouren är bemannad dygnet runt.

Pressmeddelanden

Kommunals samtliga pressmeddelanden hittar du på Kommunals pressrum på TT. Där kan du också välja att prenumerera på Kommunals pressmeddelanden direkt till din mejladress.

Direktnummer till våra presskontakter

Robin Ljungqvist - presschef
robin.ljungqvist@kommunal.se
010-442 71 34
070-678 20 26

Sandra Albeer - pressekreterare
sandra.albeer@kommunal.se
010-442 71 08
073-029 08 59

Hadi Ala - pressekreterare 
hadi.ala@kommunal.se
010-442 70 25 
073-029 55 85

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen

Daniel Kåks, kommunikatör och webbredaktör
daniel.kaks@kommunal.se, 010-442 81 30

Kommunal Mellersta Norrland

Sara Sjödin, avdelningsordförande
sara.sjodin@kommunal.se,010-442 98 41

Angelica Larsson, kommunikatör
angelica.larsson@kommunal.se, 010 442 97 32

Kommunal Norrbotten

Zara Leghissa, avdelningsordförande
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt

Ted Stridh, kommunikatör
ted.stridh@kommunal.se, 0104428206

Kommunal Skåne

Monica Brundin Danielsson, kommunikatör och webbredaktör
monica.brundin.danielsson@kommunal.se, 010-442 79 97

Kommunal Stockholms län

Fredrik Jansson, pressekreterare
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)

Mahlin Bergman, avdelningsordförande
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Martina Jukas, kommunikatör
martina.jukas@kommunal.se, 010-442 7896

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)

Christina Johansson, avdelningsordförande
c.johansson@kommunal.se, 010-442 82 58

Maja Windell, kommunikatör
maja.windell@kommunal.se, 010-442 95 91

Kommunal Vänerväst (Skaraborg, Älvsborg och Västra Götalands regionen)

Anna Ross Leü, avdelningsordförande
anna.leu@kommunal.se, 0722-07 42 43

Sandra Rensfeldt, kommunikatör 
sandra.rensfeldt@kommunal.se, 010-442 84 83

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohuslän och norra Halland)

Sladjana Gustafsson, avdelningsordförande
sladjana.gustafsson@kommunal.se,010-442 94 02

Viveka Andersson, kommunikatör
viveka.andersson@kommunal.se, 010-442 93 73

Kommunal Västerbotten

Josefina Kangasharju, kommunikatör
josefina.kangasharju@kommunal.se, 0730306553

Kommunal Västra Svealand

Linda Bååth, avdelningsordförande
linda.baath@kommunal.se, 010-442 92 44 

Per Hellström, kommunikatör
per.hellstrom@kommunal.se, 010-442 92 18

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)

Catarina Eriksson, avdelningsordförande
catarina.eriksson@kommunal.se, 010 442 8671

Dan Alf, kommunikatör (föräldraledig)
dan.alf@kommunal.se, 010-442 86 78

Kommunals bloggar

Kommunal har flera bloggar som belyser och analyserar Kommunals ämnen och yrkesområden.

Kommunals utredares blogg
Fakta, analyser och kommentarer från Kommunals utredare.

Avtalsbloggen
Kommunals avtalsansvariga skriver om avtalsrörelsen 2017.

Brandbloggen
Här bloggar brandmän och gästskribente om relevanta ämnen inom räddningstjänsten.

Kommunals samtliga bloggar hittar du här.

Rapporter

Kommunals samtliga aktuella rapporter

Kommunal i sociala medier

Följ oss på  Facebook, Instagram och Twitter

Dela sidan