Anna fixade hörselskydd till kollegorna på förskolan
Skyddsombudet Anna Sjödin i Uppsala reagerade på ljudnivån på sin arbetsplats och tog kontakt med sin sektion, Uppsala Förskola-skola, för att diskutera vad som kunde göras. Detta ledde så småningom till att Anna och hennes kollegor fick egna hörselskydd.

Förra året upplevde Anna Sjödin, som arbetar inom förskolan i Uppsala och som även är skyddsombud på sin arbetsplats, att ljudnivån var ovanligt hög. Så hög att flera upplevde det som ett arbetsmiljöproblem. Anna och hennes kollegor genomförde exempelvis flera mätningar där det framkom att decibelnivån var alldeles för hög.
Anna tog kontakt med sin sektion för att diskutera vilka slags åtgärder som kunde vara lämpliga och de kom fram till att personalen borde få individanpassade hörselskydd av arbetsgivaren. Arbetet har nu resulterat i att Anna och hennes kollegor fått gjutna öronproppar som ska hjälpa till att skydda hörseln och undvika framtida arbetsskador.