Personal som lämnar
Personalen i äldreomsorgen upplever att arbetet är för fysiskt och psykiskt påfrestande, allt fler väljer därför att lämna. Det visar en ny undersökning som Kommunal presenterar i rapporten "Personal som lämnar".
År: 2023
Författare: Anders Bucht
Färre än hälften av medlemmarna i Kommunal som arbetar i äldreomsorgen vill stanna kvar i yrket – endast 46 procent av respondenterna svarar att de vill vara kvar i yrket om tre år. 2017 var andelen 60 procent. Andelen har alltså fallit med nästan 25 procent på fyra år. För äldreomsorgens framtid är det en ödesfråga att stoppa personalflykten och satsa på faktorer som ökar viljan att stanna i yrket.
I den här rapporten har Kommunal undersökt de faktorer som i forskning kopplas till viljan att stanna i ett yrke. De rör framför allt krav, resurser, stöd av chef, möjligheten att påverka sitt arbete, arbetsvillkor samt belöning. De faktorer som i rapporten har störst inverkan på att vilja lämna yrket är i fallande ordning:
- att arbetet är psykiskt påfrestande
- att arbetet är fysiskt ansträngande
- att de inte kan tillgodose de äldres individuella behov
- att det är för svårt att kombinera arbetstider med privatliv
- att de oroar sig för att inte orka arbeta fram till pensionen
- att de sällan har stöd av sin närmaste chef
- att de inte får eller orkar arbeta heltid
- att lönen är för låg (att de är oroliga för att pensionen inte räcker till)
- att de saknar flexibilitet i arbetslivet
Psykisk trötthet är den faktor som har störst påverkan på viljan att stanna. Bland dem som dagligen upplever sig psykiskt trötta (37 procent av alla svarande) vill bara 27 procent stanna kvar i yrket.
44 procent svarar att de är fysiskt trötta varje dag och nästan åtta av tio dagligen eller några gånger i veckan. Av de som svarar dagligen vill bara knappt en av tre arbeta kvar om tre år. Bland de som ”sällan” eller ”aldrig” känner sig kroppsligt trötta vill drygt sju av tio stanna i yrket.
Hälften av respondenterna svarar att arbetstiderna ”aldrig” eller ”inte särskilt ofta” går att kombinera med familjeliv eller sociala aktiviteter. Av dessa är det bara 35 procent som vill arbeta kvar inom tre år. Anledningen är framför allt lågt inflytande över schemaläggning, delade turer och flerskift. Fler än varannan arbetar en kombination av tre skift; vardag dag, vardag kväll samt helg.
Endast en av fem respondenter svarar att bemanningen är tillräcklig på daglig basis och färre än hälften att den är tillräcklig någon eller några gånger i veckan. Bland de som upplever bemanningen som tillräcklig vill tre av fem stanna i yrket men bland dem som upplever att bemanningen sällan eller aldrig räcker till (nästan två av fem) vill bara en tredjedel stanna.
Sverige sticker ut negativt ur ett nordiskt perspektiv. Den nordiska Nordcare undersökningen visar att cirka 10 procentenheter fler vill lämna sitt yrke i Sverige i jämförelse med övriga Norden.
Medlemmar inom privat sektor är mest missnöjda. Bland de som har kommunen som arbetsgivare svarar 47 procent att de vill stanna och bland de som arbetar inom vinstdrivande privat äldreomsorg är siffran 42 procent.
Fler rapporter om äldreomsorg

Underbemanning som norm
Endast 36 procent av personalen i äldreomsorgen upplever att de har förutsättningar att ge god omsorg varje dag. Jämfört med Kommunals förra medlemsundersökning 2021 är situationen nu ännu värre och får allvarliga konsekvenser för både äldre och personal.
Balans på slak lina
Sveriges kommuner har över tid fått allt svårare att klara sitt välfärdsuppdrag. Minskade intäkter har resulterat i nedskärningar och personal som vittnar om allt mer pressade verksamheter. I en ny rapport visar Kommunal hur den bristande transparensen i ekonomistyrningen gör det möjligt för politiken att presentera ”satsningar” på välfärden som i praktiken innebär minskade medel och nedskärningar.
Så mycket bättre?
Lönerna är lägre och andelen osäkra anställningar är fler inom privat äldreomsorg, det visar Kommunals rapport ”Så mycket bättre?”. I rapporten framgår det att välfärdsföretagens skapar sina vinster genom sämre löner och sämre arbetsvillkor för de anställda.