Hoppa över menyn och gå direkt till innehåller
Anpassa

Presskontakt

Är du journalist eller representant från medierna och behöver information om Kommunal? Ring vår pressjour på 010-442 71 30.

Observera att pressjouren endast är till för journalister och medier. För allmänna frågor kontakta Kommunals sektioner, avdelningar eller förbundskontor eller till Kommunal Direkt - på telefonnummer 010-442 70 00.

Direktnummer till våra presskontakter

Fredrik Kornebäck - pressansvarig
fredrik.korneback@kommunal.se 
010-442 71 44
076-117 63 26

Robin Ljungqvist - pressekreterare/projektledare
robin.ljungqvist@kommunal.se
010-442 71 34
070-678 20 26

Johanna Stjerna - pressekreterare (vikariat)
johanna.stjerna@kommunal.se
010-442 71 39
072-216 83 57

Malin Hanson - pressekreterare/strateg (föräldraledig)
malin.hanson@kommunal.se
010-442 70 21

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen
Malin Ragnegård, avdelningsordförande,
malin.ragnegard@kommunal.se, 010-442 81 59

Kommunal Mellersta Norrland
Sara Sjödin, 
avdelningsordförande,
sara.sjodin@kommunal.se, 010-442 98 41

Kommunal Norrbotten
Zara Leghissa,
 avdelningsordförande,
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt
Barbro Andersson, avdelningsordförande,
barbro.andersson@kommunal.se, 010-442 82 16

Malin Rosengren, kommunikatör och webbredaktör
malin.rosengren@kommunal.se, 010-442 82 06 

Kommunal Skåne
Christel Algback, avdelningsordförande,
christel.algback@kommunal.se, 010-442 81 01

Monica Brundin Danielsson, kommunikatör och webbredaktör
monica.brundin.danielsson@kommunal.se, 010-442 79 97

Kommunal Stockholms län
Fredrik Jansson, pressekreterare,
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)
Mahlin Bergman, avdelningsordförande,
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)
Cecilia Ljungqvist, avdelningsordförande
cecilia.ljungqvist@kommunal.se, 010-442 82 63

Sofia Tollbo, kommunikatör och webbredaktör
sofia.tollbo@kommunal.se, 010-442 95 44 

Kommunal Vänerväst (Skaraborg och Älvsborg)
Jenni Moverare, avdelningsordförande, 
jenni.moverare@kommunal.se, 010-442 84 74

Erica Lustigh, kommunikatör och webbredaktör,
erica.lustigh@kommunal.se, 010-442 84 89, 070-239 36 54

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohus och vissa delar av Älvsborg)
Anna Skarsjö, avdelningsordförande, 
anna.skarsjo@kommunal.se, 010-442 94 01

Simon Andersson, kommunikatör
simon.andersson@kommunal.se, 010 442 9482 | 070 669 20 55

Kommunal Västerbotten
Håkan Nilsson, avdelningsordförande,
hakan.nilsson@kommunal.se, 010-442 96 51

Kommunal Västra Svealand
Eva Törnblom-Pettersson,
avdelningsordförande,
eva.tornblom-pettersson@kommunal.se, 010-442 92 73 | 070 104 07 78

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)
Maj Bergendahl, avdelningsordförande,
maj.bergendahl@kommunal.se, 070-544 02 09

Dan Alf, kommunikatör och webbredaktör,
dan.alf@kommunal.se, 010-442 86 78