Hoppa över menyn och gå direkt till innehåller
Anpassa

Presskontakt

Är du journalist eller representant från medierna och behöver information om Kommunal? Ring vår pressjour på 010-442 71 30.

Observera att pressjouren endast är till för journalister och medier. För allmänna frågor kontakta Kommunals sektioner, avdelningar eller förbundskontor eller till Kommunal Direkt - på telefonnummer 010-442 70 00.

Direktnummer till våra presskontakter

Robin Ljungqvist - pressekreterare
robin.ljungqvist@kommunal.se
010-442 71 34
070-678 20 26

Vakant - pressekreterare

010-442 
 

Malin Hanson - pressekreterare
malin.hanson@kommunal.se
010-442 70 21
073-073 89 49

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen
Malin Ragnegård, avdelningsordförande,
malin.ragnegard@kommunal.se, 010-442 81 59

Kommunal Mellersta Norrland
Maritha Mähler, 
avdelningsordförande,
maritha.mahler@kommunal.se, 010-442 98 41

Kommunal Norrbotten
Zara Leghissa,
 avdelningsordförande,
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt
Barbro Andersson, avdelningsordförande,
barbro.andersson@kommunal.se, 010-442 82 16

Kommunal Skåne
Christel Algback, avdelningsordförande,
christel.algback@kommunal.se, 010-442 81 01

Kommunal Stockholms län
Fredrik Jansson, pressekreterare,
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)
Mahlin Bergman, avdelningsordförande,
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)
Sebastian Westman, kommunikatör och webbredaktör,
sebastian.westman@kommunal.se, 070-352 46 20

Kommunal Vänerväst (Skaraborg och Älvsborg)
Jenni Moverare, avdelningsordförande, jenni.moverare@kommunal.se

Sandra Rensfeldt kommunikatör och webbredaktör,
sandra.rensfeldt@kommunal.se, 073-041 53 84

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohus och vissa delar av Älvsborg)
Eva Kärrman, avdelningsordförande,
eva.karrman@kommunal.se, 010-442 94 01

Jenny Segersten, kommunikatör och webbredaktör,
jenny.segersten@kommunal.se, 070-340 74 21

Kommunal Västerbotten
Eva Olofsson,
avdelningsordförande,
eva.olofsson@kommunal.se, 010-442 96 51

Kommunal Västra Svealand
Kerstin Johnson,
avdelningsordförande,
kerstin.johnson@kommunal.se, 010-442 91 28

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)
Maj Karlsson, avdelningsordförande,
maj.karlsson@kommunal.se, 070-544 02 09

Marcus Pettersson, kommunikatör och webbredaktör,
marcus.pettersson@kommunal.se, 070-205 12 04