Hoppa över menyn och gå direkt till innehållet

Presskontakt

Är du journalist eller representant från medierna och behöver information om Kommunal? Vår pressjour är alltid bemannad och nås på 010-442 71 30 eller pressjour.forbundet@kommunal.se.

Observera att pressjouren endast är till för journalister och medier. För allmänna frågor kontakta Kommunals sektioner, avdelningar eller förbundskontor eller till Kommunal Direkt - på telefonnummer 010-442 70 00.

Pressjour

010-442 71 30
pressjour.forbundet@kommunal.se

Direktnummer till våra presskontakter

Robin Ljungqvist - pressekreterare 
robin.ljungqvist@kommunal.se 
010-442 71 34 
070-678 20 26

Sandra Albeer - pressekreterare
sandra.albeer@kommunal.se
010-442 71 08
073-029 08 59

Johanna Stjerna - pressekreterare
johanna.Stjerna@kommunal.se
010-442 70 51
073-357 25 94

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen

Isa Ansell, Vikarierande kommunikatör och webbredaktör, 1 januari 2021 - 31 augusti 2021
isa.osterberg@kommunal.se, 010-442 81 30

Kommunal Mellersta Norrland

Sara Sjödin, avdelningsordförande
sara.sjodin@kommunal.se, 010-442 98 41

Martina Grönlund, kommunikatör 
martina.gronlund@kommunal.se, 010 442 97 32

Kommunal Norrbotten

Zara Leghissa, avdelningsordförande
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt

Barbro Andersson, avdelningsordförande
barbro.andersson@kommunal.se, 010-442 82 16

Malin Rosengren, kommunikatör
malin.rosengren@kommunal.se, 010-442 82 06 

Kommunal Skåne

Monica Brundin Danielsson, kommunikatör och webbredaktör
monica.brundin.danielsson@kommunal.se, 010-442 79 97

Kommunal Stockholms län

Fredrik Jansson, pressekreterare
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)

Mahlin Bergman, avdelningsordförande
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Martina Jukas, kommunikatör
martina.jukas@kommunal.se, 0730620514

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)

Carina Thållén, avdelningsordförande
carina.thallen@kommunal.se, 010-442 82 91

Sofia Tollbo, kommunikatör 
sofia.tollbo@kommunal.se, 010-442 95 44 

Kommunal Vänerväst (Skaraborg, Älvsborg och Västra Götalands regionen)

Anna Ross Leü, avdelningsordförande
anna.ross@kommunal.se, 0722-07 42 43

Sandra Rensfeldt, kommunikatör 
sandra.rensfeldt@kommunal.se, 010-442 84 83

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohuslän och norra Halland)

Sladjana Gustafsson, avdelningsordförande
sladjana.gustafsson@kommunal.se, 010-442 94 02

Viveka Andersson, kommunikatör
viveka.andersson@kommunal.se, 010-442 93 73

Kommunal Västerbotten

Matilda Olofsson, avdelningsordförande
matilda.olofsson@kommunal.se, 010-442 96 94

Kommunal Västra Svealand

Linda Bååth, avdelningsordförande
linda.baath@kommunal.se , 010-442 92 44 

Per Hellström, kommunikatör
per.hellstrom@kommunal.se, 010-442 92 18 | 073 822 93 02

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)

Catarina Eriksson, avdelningsordförande
catarina.eriksson@kommunal.se, 010 442 8671

Dan Alf, kommunikatör 
dan.alf@kommunal.se, 010-442 86 78