Hoppa över menyn och gå direkt till innehåller
Anpassa

Kommunal Direkt är stängt fredag 23 augusti 2019

Kommunal Direkt är stängt fredag 23 augusti 2019 på grund av personalutbildning. Öppnar igen måndag den 26 augusti med ordinarie öppettider klockan 08:00 - 18:00.
Stäng

Presskontakt

Är du journalist eller representant från medierna och behöver information om Kommunal? Vår pressjour är alltid bemannad och nås på 010-442 71 30 eller pressjour.forbundet@kommunal.se.

Observera att pressjouren endast är till för journalister och medier. För allmänna frågor kontakta Kommunals sektioner, avdelningar eller förbundskontor eller till Kommunal Direkt - på telefonnummer 010-442 70 00.

Pressjour

010-442 71 30
pressjour.forbundet@kommunal.se

Direktnummer till våra presskontakter

Fredrik Kornebäck - pressansvarig
fredrik.korneback@kommunal.se 
010-442 71 44
076-117 63 26

Robin Ljungqvist - pressekreterare/projektledare
robin.ljungqvist@kommunal.se
010-442 71 34
070-678 20 26

Malin Hanson - pressekreterare/strateg
malin.hanson@kommunal.se
010-442 70 21
073-073 89 49

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen
Malin Ragnegård, avdelningsordförande,
malin.ragnegard@kommunal.se, 010-442 81 59

Jonas Hasselqvist, Kommunikatör
jonas.hasselqvist@kommunal.se, 010-442 8130

Kommunal Mellersta Norrland
Sara Sjödin, 
avdelningsordförande,
sara.sjodin@kommunal.se, 010-442 98 41

Kommunal Norrbotten
Zara Leghissa,
 avdelningsordförande,
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt
Barbro Andersson, avdelningsordförande,
barbro.andersson@kommunal.se, 010-442 82 16

Malin Rosengren, kommunikatör och webbredaktör
malin.rosengren@kommunal.se, 010-442 82 06 

Kommunal Skåne
Tina Christensen, avdelningsordförande,
tina.christensen@kommunal.se

Monica Brundin Danielsson, kommunikatör och webbredaktör
monica.brundin.danielsson@kommunal.se, 010-442 79 97

Kommunal Stockholms län
Fredrik Jansson, pressekreterare,
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)
Mahlin Bergman, avdelningsordförande,
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)
Carina Thållén, avdelningsordförande
carina.thallen@kommunal.se, 010-442 82 91

Sofia Tollbo, kommunikatör och webbredaktör
sofia.tollbo@kommunal.se, 010-442 95 44 

Kommunal Vänerväst (Skaraborg och Älvsborg)
Jenni Moverare, avdelningsordförande, 
jenni.moverare@kommunal.se, 010-442 84 74

Sandra Rensfeldt, kommunikatör och webbredaktör,
sandra.rensfeldt@kommunal.se, 010-442 84 83

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohus och vissa delar av Älvsborg)
Elsa Alm, kommunikatör och webbredaktör, 
elsa.alm@kommunal.se, 010-442 93 98

Kommunal Västerbotten
Håkan Nilsson, avdelningsordförande,
hakan.nilsson@kommunal.se, 010-442 96 51

Kommunal Västra Svealand
Eva Törnblom-Pettersson,
avdelningsordförande,
eva.tornblom-pettersson@kommunal.se, 010-442 92 73 | 070 104 07 78

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)
Catarina Eriksson, avdelningsordförande,
catarina.eriksson@kommunal.se, 0727-14 89 03

Dan Alf, kommunikatör och webbredaktör, (Föräldraledig)
dan.alf@kommunal.se, 010-442 86 78