Hoppa över menyn och gå direkt till innehållet
Anpassa

Presskontakt

Är du journalist eller representant från medierna och behöver information om Kommunal? Vår pressjour är alltid bemannad och nås på 010-442 71 30 eller pressjour.forbundet@kommunal.se.

Observera att pressjouren endast är till för journalister och medier. För allmänna frågor kontakta Kommunals sektioner, avdelningar eller förbundskontor eller till Kommunal Direkt - på telefonnummer 010-442 70 00.

Pressjour

010-442 71 30
pressjour.forbundet@kommunal.se

Direktnummer till våra presskontakter

 

Robin Ljungqvist – pressekreterare/projektledare
robin.ljungqvist@kommunal.se
010-442 71 34
070-678 20 26

Johanna Stjerna – pressekreterare
johanna.stjerna@kommunal.se
010-442 72 66
073-705 29 84

Julia Grabe – pressekreterare/strateg
Julia.grabe@kommunal.se
010-442 70 74
073-842 05 28

Lokalavdelningarnas presskontakter

Kommunal Bergslagen

Malin Ragnegård, avdelningsordförande, 
malin.ragnegard@kommunal.se, 010-442 81 50

Daniel Kåks, kommunikatör och webbredaktör
daniel.kaks@kommunal.se, 010-442 81 30

Kommunal Mellersta Norrland

Sara Sjödin, avdelningsordförande,
sara.sjodin@kommunal.se, 010-442 98 41

Martina Grönlund, kommunikatör 
martina.gronlund@kommunal.se, 010 442 97 32

Kommunal Norrbotten

Zara Leghissa, avdelningsordförande,
zara.leghissa@kommunal.se, 010-442 98 99

Kommunal Mitt

Barbro Andersson, avdelningsordförande,
barbro.andersson@kommunal.se, 010-442 82 16

Malin Rosengren, kommunikatör och webbredaktör
malin.rosengren@kommunal.se, 010-442 82 06 

Kommunal Skåne

Tina Christensen, avdelningsordförande,
tina.christensen@kommunal.se

Monica Brundin Danielsson, kommunikatör och webbredaktör
monica.brundin.danielsson@kommunal.se, 010-442 79 97

Kommunal Stockholms län

Fredrik Jansson, pressekreterare,
fredrik.jansson@kommunal.se, 010-442 89 05

Kommunal Sydost (Blekinge, Kalmar och Kronoberg)

Mahlin Bergman, avdelningsordförande,
mahlin.bergman@kommunal.se, 010-442 83 69

Martina Jukas, kommunikatör
martina.jukas@kommunal.se, 0730620514

Kommunal Sydväst (Hallands och Jönköpings län)

Carina Thållén, avdelningsordförande
carina.thallen@kommunal.se, 010-442 82 91

Sofia Tollbo, kommunikatör och webbredaktör
sofia.tollbo@kommunal.se, 010-442 95 44 

Kommunal Vänerväst (Skaraborg och Älvsborg)

Jenni Moverare, avdelningsordförande, 
jenni.moverare@kommunal.se, 010-442 84 74

Sandra Rensfeldt, kommunikatör webbredaktör,
sandra.rensfeldt@kommunal.se, 010-442 84 83

Kommunal Väst (Västra Götalandsregionen, Bohus och norra Halland)

Anna Skarsjö, avdelningsordförande, 
anna.skarsjo@kommunal.se, 010-442 94 01

Viveka Andersson, kommunikatör, 
viveka.andersson@kommunal.se, 010-442 93 73

Kommunal Västerbotten

Håkan Nilsson, avdelningsordförande,
hakan.nilsson@kommunal.se, 010-442 96 51

Kommunal Västra Svealand

Eva Törnblom-Pettersson, avdelningsordförande,
eva.tornblom-pettersson@kommunal.se, 010-442 92 73 | 070 104 07 78

Kommunal Öst (Östergötland, Södermanland, Gotland)

Catarina Eriksson, avdelningsordförande,
catarina.eriksson@kommunal.se, 010 442 8671

Dan Alf, kommunikatör och webbredaktör
dan.alf@kommunal.se, 010-442 86 78