Falkenbergs oppositionsråd följer en kommunalare i hemtjänsten och på korttidsboende


Per Svensson (S) som följt med en kommunalare under en dag, tycker minutstyrningen i hemtjänsten måste ses över. Ofta är schemat så tajt att de får ta tid från sin lunchrast, säger Per Svensson (S).

Att följa en kommunalare handlar om att vi vill visa hur en kommunalares arebtsdag ser ut för att öka förståelsen för beslutsfattare. Men vi vill också visa hur politiska beslut påverkar medlemmar i Kommunal.

Kommunal ringer upp Per Svensson (S), oppositionsråd i Falkenberg, när dagen är slut.

Hej Per Svensson, hur har arbetsdagen varit?

- Hej, den har varit bra, tung och stressig med få lugna stunder. Det har verkligen varit ett högt tempo. Man hade en bild av hur det var i vård och omsorgen men det är en helt annan sak att uppleva den i verkligheten, och till exempel se hur vikariebristen på undersköterskor påverkar verksamheten, säger Per Svensson (S).

Vad har du gjort under dagen?

- På förmiddagen följde jag Irene Svensson i hemtjänsten och åkte en rond i Skogstorp, delade medicin och lagade mat. Det var otroligt stressande med minutschema, ofta är schemat så tajt att de får ta tid från sin lunchrasty. Detta måste vi se över. På eftermiddagen var jag på Tallgläntans korttidsboende, träffade alla chefer och var med i vardagen. Det är viktigt att få se verksamheten inifrån, säger Per Svensson (S) och tillägger att han är mycket imponerad av perosnalen som lägger ner ett enormt arbete trots förutsättningarna.

Rekommenderar du fler att följa med en kommunalare?

- Absolut, det är viktigt att alla styrande kommer ut och får se verksamheterna. Inte minst de som sitter i kommunfullmäktige, det är dem som fördelar medlen, säger Per Svensson (S).

Kontakta Kommunal

Har du frågor om medlemskap eller behöver du hjälp i något som rör ditt arbetsliv? Ring, så hjälper vi dig!

010-442 70 00Öppettider och andra kontaktvägar