Avtal klart 2025 – Visita Måltid- och Logiverksamhet
Kommunal har tecknat nytt kollektivavtal med Visita gällande löner och allmänna anställningsvillkor för Måltid- och Logiverksamhet. Kollektivavtalet gäller från och med den 1 september 2025 till och med den 31 augusti 2027.

Avtalet i korthet
Löneökningar
Löneutrymmet som bildar potten:
- 1 september 2025 – 930 kr / heltidsanställd
- 1 september 2026 – 848 kr / heltidsanställd
Minimilöner
Samtliga lägstlöner höjs:
- 1 september 2025 med 1138 kr
- 1 september 2026 med 1038 kr
Ersättningar och tillägg
Samtliga ersättningar höjs enligt märket:
- År 1 med 3,4 procent
- År 2 med 3,0 procent
Arbetstider
Byte av arbetstid kan endast ske när arbetstagare vill byta pass. Byte av arbetstid kan endast ske frivilligt och måste godkännas av arbetsgivaren för att denne ska kunna säkerställa att gällande arbetstidsbestämmelser iakttas.
OBS! Byte av arbetstid betyder inte att arbetsgivaren har möjlighet att lägga schema med tomma pass, som sedan byts mot andra.
Mertid
Från och med 1 september 2026 får deltidsanställda som arbetar mer tid samma kompensation som ersättningen för övertid.
Med mertid avses när deltidsanställd arbetar mer än överenskommen deltid upp till heltid.
Arbetstiden fördelas på i genomsnitt högst fem arbetsdagar per vecka under gällande beräkningsperiod.
Avtalet i sin helhet
Ditt nya avtal kommer finnas på Mina sidor inom kort. Håll utkik!