Styrkan i gemenskapen
Göteborgs spårvägar kammade hem andraplatsen i Styrkepriset 2025. Totalt växte de med 57 medlemmar, vilket motsvarar en tillväxt på drygt nio procent.

Vi bygger vår värvningsframgång på vårt systematiska och ständigt pågående arbete med arbetsmiljöfrågor och fackliga frågor på arbetsplatsen.
Jihad Aouad
Jihad Aouad är sektionsföreträdare på Göteborgs spårvägar. Jihad beskriver det första mötet som extra viktigt när man värvar, och säger att man behöver ta vara på möjligheten att träffa nya medarbetare direkt när de påbörjar sin anställning. Så att man kan fånga upp deras intresse och svara på frågor.
Vad tycker ni har varit er största framgång inom värvning under året, och varför tror ni att det gick så bra?
– Vi bygger vår värvningsframgång på vårt systematiska och ständigt pågående arbete med arbetsmiljöfrågor och fackliga frågor på arbetsplatsen.
Hur håller ni motivationen uppe hos medlemmarna, och er själva, när ni värvar?
– Styrkan finns i vår gemenskap.
Jihad berättar också att mycket av motivationen i värvningsarbetet kommer av att man peppar varandra med vetskapen om att ju fler vi är, desto större blir våra möjligheter att påverka.
Om ni skulle ge ett enda värvningstips till andra sektioner, vilket skulle det vara?
– Jobba med arbetsmiljöfrågor och var närvarande på arbetsplatsen.
Jihad är glad över att avdelningen visar intresse för hur man arbetar med värvningen ute på sektionen och säger att han känner sig förhoppningsfull inför värvningsåret 2026.