Helena Ersson ny ordförande i Kommunal Mitt


Kommunal avdelning Mitt som representerar drygt 35 000 medlemmar i Gävleborgs och Uppsala län har fått en ny avdelningsordförande. Vid dagens representantskapsmöte valdes Helena Ersson från Uppsala till ny ordförande i Kommunal Mitt.

Helena Ersson
Foto: Kommunal

Helena Ersson är 51 år och boendeassistent till yrket. Hon har tidigare bland annat varit ordförande för Kommunal Mitt sektion Uppsala.

- Jag vill tacka för det fina förtroendet, det ska bli spännande att anta uppdraget och få arbeta med alla inom Kommunal Mitt. Jag tror och hoppas att de förtroendevalda kommer känna av att de har en erfaren ledare som står upp för organisationen och syns utåt. Jag hoppas att mitt engagemang ska smitta av sig och göra att fler medlemmar väljer att bli aktiva i vår förening, säger hon.

Helena Ersson efterträder den tidigare avdelningsordföranden Emil Thyr, som i stället blivit lokalombudsman i avdelningen.

Dela sidan

Kontakta Kommunal

Har du frågor om medlemskap eller behöver du hjälp i något som rör ditt arbetsliv? Ring, så hjälper vi dig!

010-442 70 00Öppettider och andra kontaktvägar