Dags att nominera (Kommunal VGR)
Nu öppnar nomineringen för i år och du som medlem har möjlighet att föreslå någon till ett uppdrag i sektionsstyrelsen eller till att vara med på avdelningens årsmöten (representantskap).

Kanske har du en kollega som skulle passa? Eller har du själv tänkt tanken på att få mer inflytande i vår förening? Vi kan utlova att du kommer att få ett roligt uppdrag med möjligheter att vara med och påverka! Kom bara ihåg att den du nominerar måste vara medlem i Kommunal och tillfrågad om uppdraget.
Nomineringen gör du i vårt digitala verktyg Easyvote. Du loggar enkelt in med ditt BankID och anger medlemsnumret på den du vill nominera.
https://kommunal.easyvote.se/login
Inget bank ID?
Ingen fara, du kan beställa engångskoder från oss så att du kan logga in. Det gör du via länken här nedanför.
https://www.kommunal.se/delta-i-digitala-moten-med-kommunal
Du kan också posta dina nomineringar i kuvert till:
Valberedningen
Södra Älvsborgs sjukhus
Brämhultsvägen 52
50182 BORÅS
Läsa mer om uppdragen?
I Easyvote ser du vilka uppdrag som du kan nominera till och här kan du läsa mer om vad de olika uppdragen innebär:
https://www.kommunal.se/vanervast/uppdrag-i-kommunal-vad-innebar-det-vanervast
Nomineringsmöte!
Den 1 oktober har vi nomineringsmöte så innan dess eller under mötet vill vi ha in dina nomineringar. Inbjudan till mötet kommer längre fram!
Frågor?
Maila oss i valberedningen på vgr.vanervast@kommunal.se, skriv gärna till valberedningen i ämnesraden!