Förbundsmöte 2026

Kommunals nästa förbundsmöte äger rum den 28:e maj 2026, i Stockholm. Förbundsmötet granskar verksamheten och behandlar frågor om ekonomi och ansvarsfrihet. På den här sidan hittar du mer information om förbundsmötet och aktuella möteshandlingar.

Kongressombud sitter på en läktare och håller upp sina röstkort.
Bild från Kommunals kongress 2025
Foto: Kommunal

Om förbundsmötet

Förbundsmötet är en återkommande mötesform en gång om året de år som det inte är kongress. Mötets deltagare, ombuden, har i uppdrag att granska förbundets verksamhet och behandla frågor om ekonomi och ansvarsfrihet.

Deltagarna är kongressombuden från senaste kongressen. De 188 ombuden till kongressen väljs på tre år och kallas även till förbundsmöten de två mellanliggande åren fram till nästa kongress. Ombuden ska representera hela Kommunal, och kommer från olika delar av landet och har många olika yrken. 

Kontakta Kommunal

Har du frågor om medlemskap eller behöver du hjälp i något som rör ditt arbetsliv? Ring, så hjälper vi dig!

010-442 70 00Öppettider och andra kontaktvägar
Förbundsmöte 2026 | Kommunal