Facklig framgång i Sydost!
Medlem fick tillsvidareanställning tack vare påtryckningar från Kommunal.

Medlem har särskild visstidsanställning som upphör den 16 juni och arbetsgivaren sa att det saknades två dagar för att få en tillsvidareanställning. Efter påtryckningar från Kommunal, där det påtalades flertalet gånger att man blir tillsvidareanställd på dag 361, har arbetsgivaren nu ändrat sig och medlem kommer att få en tillsvidareanställning från och med den 14 juni 2023.
Vad innebär särskild visstidsanställning/SÄVA?
SÄVA ersatte allmän visstidsanställning (ALVA) 1 oktober 2022.
SÄVA har samma företrädesrättsregler som ALVA har haft.
Nytt är att arbetsgivare får en särskild informationsskyldighet där arbetstagare skriftligen ska informeras om att hen har anställts i en SÄVA i samband med att anställningsavtalet ingås.
Vid beräkning av anställningstid för SÄVA gäller en särskild ”beräkningsregel”, där tid mellan olika SÄVA ska räknas som anställningstid då en arbetstagare som har haft minst tre SÄVA hos samma arbetsgivare under en kalendermånad.