Hoppa över menyn och gå direkt till innehållet

Stora problem på akuten i Eksjö kommun

2015-12-10
I artikeln ”Stora problem på akuten”, publicerad i Smålands-Tidning 1/12-2015, skriver Jenny Henningsson om stora problem på akutmottagnigen i Eksjö.

- Man ska inte behöva må som en del av våra medlemmar görnär de går till jobbet. Vi vill ha en arbetsplats där alla strävar mot samma mål och det har vi inte idag, kommenterar Birgitta Svensson, sektionsordgörande Kommunal Regionen Höglandet.

Eksjö sjukhus akutmottagnings arbetsmiljöproblem ligger i det otydliga ledarskapet och avsaknaden av tillfredställande konflikthantering. Kommunal har haft en dialog med arbetsgivaren i över ett år, men samtalen har inte fått önskad effekt. Nu ska Arbetsmiljöverket göra en bedömning. På akuten i Eksjö har det förkommit hot och det är hög personalomsättning inom vissa yrkeskategorier.

Läs hela texten via länken: http://www.smt.se/article/stora-problem-pa-akuten/

Kategorier

REGION JÖNKÖPINGS LÄN Regionen Höglandet