Information från sektionsstyrelsens Kommunal Sektion Skellefteå
Från sektionsstyrelsens styrelsemöte 10 mars 2021
Första mötet efter årsmötet. Vi ska försöka att gå ut med vad vi pratar om på styrelsemöten och göra utskick runt innehållet.
Detta möte konstituerar vi oss, med det menas att vi fastställer vissa roller i styrelsen.
Så här ser sektionsstyrelsen ut för 2021 fram till årsmötet 2022.

Ordinarie ledamöter: Ersättare:
Anki Pettersson ordförande Malin Andersson
Sofie Risberg V. ordförande Anna Karin Stenlund
Magnus Hedman sekreterare Anna Laurila
Lena Nyström Johanna Barrljung
Cristina Viklund Margaretha Hartman
Josefin Ullberg
Cecilia Sandberg
Under styrelsemötet går vi igenom olika punkter och vi tycker att det är viktigt att alla i styrelsen får vara delaktiga.
Akutella läget i verksamheten så tog vi upp läget runt Covid 19 och hur slitsamt det är ute i verksamheterna. Samt att det är svårt att kunna vara ute på arbetsplatserna och göra besök för att träffa medlemmar och träffa de man kan värva för att bli medlem. I vår förening så är det viktigt att vi är många medlemmar. Är vi många, så blir vi starkare.
Utvecklingsärenden: Vi bokar upp vilka dagar och tider som vi ska ha styrelsemöten under året. Vi har ca 8 möten/ år. Vi har nu teamsmöten fram till när vi kan ses fysiskt, tiderna är efter arbetstid mellan kl. 17.00-ca 19.00. Det finns en dagordning och annat material som skickas ut en vecka innan. Det finns en arbetsordning som vi går igenom där det finns stöd i hur vi ska bedriva styrelse arbetet och vad vi ska ta upp och besluta om.
När Kommunal håller sin kongress var tredje år, så utifrån vad som bestäms där vad medlemmarna vill att Kommunal ska jobba med. Sen görs det en verksamhetsplan/aktivitetsplan där varje sektion får genomföra vissa aktiviteter. Denna aktivitetsplan går vi igenom på sektionsstyrelsen, så vi genomför de saker som vi sagt att vi ska göra. Tex medlemsmöten, call in möten, medlemsutbildningar, fortbildningsdagar mm.
Vi beslutade:
- Att skicka ut en intresseanmälan om att sektionen söker de under 30 år till en ungdomsgrupp som får jobba med ungdomsfrågor på sektionen.
- Att välja föreslagna ombud från arbetsplatsen.
- Vilka som har mandat att godkänna fakturor som kommer till sektionen samt godkänna reseräkningar som kommer in. (Anki, Sofie, Malin, Elisabeth)
- Fördelning av arvode, där vi får 13 % av ett prisbasbelopp totalt = ca 6279 kr av dessa pengar så får ordförande och sekreterare 40 % samt vice ordförande 20 % av den summan.
Vi vill på det här sättet visa vad vi i sektionsstyrelsen gör och pratar om på våra möten, så det blir känt bland medlemmarna.
Ordförande Anki Pettersson