Skapad: 2010-11-08, Ändrad: 2010-11-08
Mitt KommunalNyheter2010Lennart trivs på kyrkogården

Lennart och Annelie

Lennart trivs på kyrkogården

Kommunals ordförande Annelie Nordström, fortsätter att göra minst ett arbetsplatsbesök i veckan. Denna gång har hon besökt Sandsborgs kyrkogård, en del av den världsberömda Skokskyrogården.

När man börjar arbeta med trädgårdsarbete på Sandsborgs kyrkogård kan man vara säker på att få ett fritt och omväxlande arbete, man lever med årstiderna och får mycket frisk luft. Men man kan också vara säker på att få tinnitus (ständigt oljud i öronen)och vibrationsskador i armarna och rygg. Lennart som möter mig vid grinden har jobbat har jobbat med trädgårdsarbete sedan mitten av sextiotalet, först i Göteborg och sedan mitten av åttiotalet i Stockholm. Några fingrar är varma och några är kalla och det ser ut som om man har Parkinsons sjukdom, händerna skakar.
- Men jag älskar ändå mitt jobb, säger Lennart. Det är ingen tvekan om att han känner stolthet över sin arbetsplats när han visar runt.

Sandsborgs kyrkogård är en del av den mer kända Skogskyrkogården. På Sandsborg finns det 90.000 begravningsplatser, på Skogskyrkogården ytterligare 600.000 platser. Gravplats ägarna kan välja att sköta om graven själv eller köpa tjänsterna av förvaltningen, hur som helst måste graven skötas. Om graven är ovårdad påpekas det och om det inte blir förbättring tar förvaltningen över graven och begraver andra där. Det finns många regler för hur det får gå till, med bl.a. olika begravningsdjup för kistor och urnor. Nu för tiden kremeras ca 90 procent av alla avlidna i Stockholm.

- Arbetsstyrkan på Sandsborg är uppbyggd av tre kategorier anställda, helårsanställda, säsongsanställda och feriearbetare. Nu för tiden är det endast 2,5 helårsanställda, det är prispressen vid förra upphandlingstillfället som tvingat oss att minska ner till så få helårsanställda. Det innebär att vi måste småfuska lite här och där för att hinna med. Men jag vet att vi gör ett mycket grundligare jobb ändå än de olika firmor som är inne i branschen och krigar om trädgårdsjobben på stadens kyrkogårdar. Sandsborg var ute på en entreprenad under några år för ett tag sedan och när vi fick tillbaka det i egen regi var det mycket grundarbete som vi fick ta tag i säger Lennart.

- Det stora problemet med villkoren för oss som jobbar på kyrkogårdar är just detta med säsongsanställningarna. De är arbetslösa december till april och har under de månader de arbetar en alldeles för låg lön. Få av de tjänar mer en 19.000 kr i månaden även om de arbetat i samma yrke 10-15 år. Det är inte rättvist, men svårt att göra någonting åt när det inte finns utrymme lönejusteringar i det centrala kollektivavtalet, säger Lennart.


Kyrkogården i vacker höstskrud

På Sandsborg anställs varje år ett stort antal feriearbetare, Lennart lägger ner mycket jobb på att fostra ungdomarna i arbetslivets villkor. Det är viktigt att de lär sig hur en arbetsplats fungerar när det gäller regler och hur man uppför sig mot varandra. Jag talar med om att gå med i fackföreningen också och en del går med. Men det är otroligt hur lite de vet, jag undrar vad föräldrarna talar med de unga om, ja inte är det om arbetsmarknaden och facket i alla fall.

Av: Annelie Nordström
Skapad: 2010-11-08, Ändrad: 2010-11-08

Tipsa om Kommunal.se