Kommunal har samlat administrationen till tre center – i Sundsvall,Sundbyberg och Malmö. Allt för att du ska kunna fokusera på ditt fackliga uppdrag genom att avdelningarna nu frigörs från en hel del administration.
I Sundsvall finns nu förbundets gemensamma telefonväxel plus ett medlemscenter. I Malmö finns ytterligare ett medlemscenter och i Sundbyberg ligger förbundets ekonomicenter.
– Samtidigt som vi får toppkompetens i administrationen av allt från medlemsärenden till ekonomi och telefoni frigör vi krafter i avdelningarna för fackligt arbete framför allt hos de privata arbetsgivarna, sa Ylva Thörn när hon invigde centret i Sundbyberg.
Totalt kommer besparingarna genom sammanslagningarna att frigöra cirka 20 miljoner kronor per år. Det är pengar som ska användas för att stärka det fackliga arbetet, särskilt för de privatanställda medlemmarna.
Här ser du bilder från invigningen av de tre centren.
Michael Lundgren, AnnCharlotte Johansson, Carina Wikström och Anki Medig firade invigningen av Komunals medlems- och telefonicenter i Sundsvall med smörgåstårta. Foto: Peter Hamberg
Ulrika Andersson, platschef för Kommunals ekonomicenter i Sundbyberg, testade den nya arbetsplatsen. Foto: Gösta Elmquist