Skapad: 2010-06-08, Ändrad: 2010-06-08

Juni

Kommunal.seNyheter2010JuniOK att vara medlem mellan studier och första jobbet

OK att vara medlem mellan studier och första jobbet

Studerandemedlemmar ska kunna vara kvar som medlem efter studierna, medans de söker arbete, det blev beslutat av Kommunals kongress.

Kommunal studerandemedlemskap är bra, men inget är så bra att det inte kan bli bättre. Jessica Persson Kommunal Stockholms län ville att fler ska kunna bli elevmedlemmar. Hon fick en jättevarm applåd efter det att hon kommit av sig i talarstolen. Efter en klunk vatten höll hon ett glödande tal och hade exempel från sin egen verksamhet, där hon inte hade kunnat skriva in sotarstuderande som elevmedlemmar.  Något hon ville ha förändring på.



Jessica Persson, Kommunal Stockholm, förlorade omröstningen med två röster. Foto: Fredrik Sandin Carlson

Efter den första voteringen sa presidiet att hon hade fått som hon ville. Efter rösträkning, så förlorade Jessica Perssons förslag, med två ynka röster, 101 mot 99.

Efter den omröstningen fortsatte kongressen att diskutera hur elevmedlemskap ska fungera. En sak som många varit missnöjda med är hur det fungerat för studerandemedlemmar efter det att de blivit klara med sin utbildning, men inte lyckats att få ett arbete. Då har Kommunal avslutat deras medlemskap, och så ska det nu inte vara.

- Någonting måste vi ju göra, det känns rörigt det här när det gäller elevmedlemskap, sa Camilla Andersson Kommunal Örebro.

- Jag vill att vi ska ha ordning och reda i vårt förbund, sa Anders Bergström, och pratade om vilka vi ska ha som medlemmar i Kommunal.

Efter omröstning och votering så fick förbundsstyrelsens förslag nej från kongressen. Studerandemedlemmar ska kunna vara kvar som medlemmar medans de söker arbete efter avslutade studier. Det är numera Kommunals åsikt efter att kongressen sagt sitt.


Skapad: 2010-06-08, Ändrad: 2010-06-08

Tipsa om Kommunal.se