- Det är så skönt när någon ser vad man försökt göra, och extra fint med tanke på att det är Kommunal som ger priset.
Mia Skäringer blev känd för svenska folket med tv-serien ”Mia och Klara”, som hon skapat tillsammans med Klara Zimmergren. Nu är Mia Skäringer aktuell med boken ”Dyngkåt och hur helig som helst” och en turné för showen med samma namn. TV-serien "Solsidan" som hon medverkar i visas igen till höst.
En del av prispengarna ska Mia Skäringer använda till att bjuda sin mamma på semester.
- Hon ska få en resa till solen, för det är något som hon aldrig har råd med annars.
Hennes mamma var nämligen städerska, och det är just arbetarklassens kvinnor som Mia Skäringer skildrar mest.
- Jag skildrar arbetarklassen med kärlek, för de är en del av mig. Det är därifrån jag kommer.
Hennes uppväxt i Kristinehamn var ingen rik sådan.
- Vi hade aldrig mjölk i kylskåpet i slutet av månaden. Jag minns att jag hade svårt att förstå hur man kunde ha ett så slitigt jobb och få så lite betalt, berättar hon. När jag var med min mamma på jobbet hände det att läkarna inte ens hälsade på henne.
Själv har hon gått en lite annan väg än sin familj.
- Redan som femåring hade jag bestämt mig för att bli skådespelare, men jag har min bakgrund med mig i det jag gör. Jag har puttat in det i något annat.
- Men visst har jag gjort en klassresa, Jag har i alla fall alltid mjölk i kylskåpet.
Och facket har hon ett gott öga till, redan innan hon prisades för sina insatser.
- Det har alltid pratats gott om Kommunal hemma, sa Mia Skäringer.
Kommunal delade ut sex kulturpriser. De övriga fem pristagarna var följande:Kommunals hedersomnämnande gick till serieskaparen Loka Kanarp för boken ”Pärlor och patroner”, där hon porträtterar kvinnor ur historien och lyfter fram dem som inte alltid finns med i historieböckerna.
Medlemmarna i Kommunal har röstat fram vinnaren till Kommunalarnas pris, som i år delades i ut för första gången. Bussföraren Omar Kulane från Umeå blev premiärvinnare. Han kallas i folkmun för ”reggaebusschauffören” och har blivit mycket populär för att han gör sin buss till en trivsam plats genom att spela musik.
Kommunals demokrati- och solidaritetspris tilldelades Safija Imsirovic. Hon saknade en fritidsverksamhet för barnen i sitt bostadsområde i Malmö och skapade en genom att prata med hyresvärden om en lokal och lyckades samla ihop möbler och inredning. Hon har också bedrivit studiecirklar om demokrati- och samhällsfrågor för barnens föräldrar.
Eldsjälspriset tilldelades Kjell Berg, undersköterska Han har arbetat hårt och aktivt med Rockhuset i Hammarstrand där bygdens unga funnit en tillflyktsort och en möjlighet att utveckla sin musikaliska talang.
Kommunals Kämpepris, som premierar utvecklande av vårt gemensamma kulturarv, tilldelades Yvonne Eriksson och Märta Johansson, kokerskor på Lögdeå skola. Genom ett småskaligt tänkande kan de erbjuda skolbarnen fantastisk mat varje dag. Dessutom har de förvandlat skolmatsalen till en samlingsplats för olika generationer genom att även bjuda in byns pensionärer till lunch en gång i veckan.
Alla Kommunals kulturpristagare 2010 på prisutdelningen.
Safija Imsirovic , mottagare av demokrati- och solidaritetspriset, gav Kommunals ordförande Annelie Nordström en present från sin stadsdelsnämnd Sydöstra Malmö Fosie, en bok och en plakett. Foto: Fredrik Sandin Carlson
Kommunal har delat ut kulturpris årligen sedan 1980. Bland tidigare pristagare kan nämnas Susanna Alakoski (2006), Carl-Einar Häckner (2002) och Majgull Axelsson (1998).