Skapad: 2009-12-16, Ändrad: 2009-12-16

December

Kommunal.seNyheter2009December"Nattis" behövs för de som jobbar natt

"Nattis" behövs för de som jobbar natt

Det nya förslaget till skollag innehåller inga lösningar på barntillsyn för de föräldrar som har sin arbetstid förlagd på obekväm arbetstid.
- Detta är lika oförklarligt som oacceptabelt, säger Kommunals ordförande Ylva Thörn.

I förslaget står det att kommunerna inte ska vara skyldiga att ordna barnomsorg till barn vars föräldrar arbetar kvällar, nätter och helger.

- När samhällets och medborgarnas behov medför att människor behöver arbeta på så kallad obekväm arbetstid är det orimligt att inte erbjuda barnomsorg på dessa tider. Hur går det ihop med regeringens så kallade arbetslinje, undrar Ylva Thörn.

Arbetslösas barn får ej förskola

I förslaget föreslås att förskola ska erbjudas utifrån föräldrars arbete eller studier eller barnets egna behov. Kommunal anser inte att detta är tillräckligt.

- Barnens trygghet måste prioriteras även när föräldrarna är arbetslösa. Krav på att vara aktivt arbetssökande och snabbt tillbaka i jobb innebär att det finns behov av barnomsorg, fortsätter Ylva Thörn.


Skapad: 2009-12-16, Ändrad: 2009-12-16

Tipsa om Kommunal.se