Arbetslöshetsförsäkringen är löntagarnas viktigaste inkomstskydd vid ekonomiska kriser. Sedan årsskiftet 2006/2007 har den blivit både dyrare och sämre. Många har därför valt att lämna/avstå från medlemskap i en a-kassa – drygt 480 000 personer. Det urholkar systemet med fackanslutna a-kassor och en frivillig anslutning till arbetslöshetsförsäkringen.
De förändrade villkoren i arbetslöshetsförsäkringen har slagit hårdast mot dem som redan under högkonjunkturen haft svårt att få fotfäste på arbetsmarknaden. Det är människor med svag förankring på arbetsmarknaden – många med tillfällig anställning och ofrivillig deltid.
Lägre ersättning från försäkringen har också fått svåra konsekvenser för redan etablerade grupper på arbetsmarknaden – många av dem är medlemmar i Kommunal. Från och med den 1 januari 2007 är den inkomstrelaterade delen i arbetslöshetsförsäkringen indelad i tre ersättningsnivåer (80, 75 och 65 procent), beroende på antalet utnyttjade dagar i försäkringen. Tidigare gällde 80 procent under hela arbetslöshetsperioden. Därtill har det så kallade taket legat kvar på 18 700 kronor per månad sedan 2002. Ersättningen från försäkringen har alltså inte höjts i takt med reallöneutvecklingen.
Den lägre ersättningen har lett till att fler och fler medlemmar är ”underförsäkrade”, dvs. deras ersättning från försäkringen motsvarar inte 80 procent av deras tidigare inkomst. I juli 2009 hade hälften av de arbetslösa medlemmarna i Kommunals a-kassa (cirka 13 700 personer) en inkomst över taket – de var ”underförsäkrade”.
Regeringens försämringar i a-kassan har motiverat Kommunal att teckna en kollektiv inkomstförsäkring i Folksam. På så vis kan medlemmar under sina första 100 dagar som arbetslös (även på deltid) få en 80-procentig kompensation för inkomster mellan 18 700 och 35 000 kronor per månad. Folksam har hittills under 2009 betalat ut närmare 4 000 ersättningar (tom oktober).
Ersättningen från inkomstförsäkringen kan vara en betydande inkomstkälla. En tredjedel av ersättningstagarna fick över 2 000 kronor per månad. Den andra tredjedelen fick mellan 500 och 2 000 kronor per månad. Den resterande tredjedelen fick mindre än 500 kronor per månad.
Arbetslöshet innebär mindre pengar i plånboken varje månad. Trots detta är det alltför få medlemmar som utnyttjar möjligheten till ersättning från inkomstförsäkringen.
Varje månad skickar Kommunals a-kassa brev till de medlemmar som är berättigade till inkomstförsäkring för första gången. Medlemmen ska därefter själv skicka in sin ansökan till Folksam. Men endast hälften gör det. Kommunal måste ta reda på orsaken.
Arbetslöshetsförsäkringen har en viktig roll att fylla. Den ska utjämna inkomstskillnader mellan dem som har och inte har arbete. Därmed minskar pressen nedåt på lönerna och arbetslösa slipper sänka sina löneanspråk. Det är en politik som går på kollisionskurs mot regeringens.
Kommunal måste fortsätta arbeta för att stärka förtroendet för fackanslutna a-kassor. En bra arbetslöshetsförsäkring, som är tillförlitlig och lätt att förstå, skapar legitimitet åt parternas gemensamma ansvar för lönebildningen och värdet av kollektivavtal på arbetsmarknaden.