Skapad: 2009-04-20, Ändrad: 2009-04-26

En win-win situation

Kommunal.seFörtroendevaldGamla reportageTema2009Tema: Vägen till mönsterarb...En win-win situation...men visst finns det stötestenar

...men visst finns det stötestenar

Hur självklart det än kan tyckas att en arbetsplats ska vara en mönsterarbetsplats, så är vägen dit inte bara en dans på rosor. Arbetet är tidskrävande och stötestenarna många.Här är något av det som Täbysektionen stött på hittills, och också vad de befarar ska komma när arbetet börjar på allvar:

  • Ekonomin: Det är mycket krävande att ständigt vara tvungen visa på vinster med alla förslag – men det är nödvändigt för att få gehör.
  • Tid 1: Det går åt mycket tid att försöka förklara för oroliga medlemmar hur lösningen är tänkt. ”Många medlemmar vill veta hur det kommer att se ut just för dem, men det går ju inte att säga. Jag svarar att mycket är upp till processen inom arbetsgruppen och att där finns stora möjligheter att få det att fungera bra på den egna arbetsplatsen”, säger Susanne Dahlqvist.
  • Tid 2: Det är nödvändigt att pussla ihop alla enskilda delar i den framtida lösningen. Och det är inte gjort på en kafferast...
  • Ovilliga timvikarier: Susanne spår ett kommande problem – att en del timvikarier inte vill gå över till anställning. Men hon ser en lösning: Erbjud långa anställningar, kanske 25 procent på årsbasis, som den anställde kan sprida oregelbundet över året.
  • Orosmoment och farhågor: För att stävja ryktesspridning och oro planerar Täbysektionen att samla alla arbetsplatsombud till en grundlig genomgång innan arbetet kan dra igång på allvar. Susanne ser också gärna att facket och arbetsgivaren tillsammans ger sig ut på en informationsturné till alla arbetsplatser, sedan kommunen sagt definitivt ja.

    – Jag tjatar och tjatar ständigt om förankring, men det är faktiskt det allra viktigaste i den här processen. Det har vi sett fast vi hittills bara hunnit försöka sälja in idén, säger Susanne Lindoff- Dahlqvist.
Av: Lalla Lindström

Skapad: 2009-04-20, Ändrad: 2009-04-26

Tipsa om Kommunal.se