Unga och nytillkomna medlemmar är mest nöjda med förbundet. Deras betyg är den främsta anledningen till ökningen. Även privatanställda är mer nöjda än vid förra mätningen. Arbetslösa och visstidsanställda är mindre nöjda.– De som är arbetslösa upplever att vi inte gör något för dem, att då är det ingen idé att vara med. Vi måste bli bättre på att jobba mot den gruppen, säger Ewa Wetterström.
Andelen nöjda medlemmar ökar i nästan samtliga av Kommunals avdelningar. Allra mest ökar nöjdheten i Gävleborg, som ligger åtta enheter högre än 2007. Högst index har Västmanland med 62 enheter. Eftersom Kommunal har lägre organisationsgrad i storstäderna har många trott att medlemmarna skulle vara mindre nöjda där. Men så är det inte.– Stockholm har till exempel ett resultat på 59, säger Ewa Wetterström.
De medlemmar i studien som varit i kontakt med Kommunal för att få hjälp och stöd i till exempel rehabärenden, tvister eller anställningsärenden ger ett högt betyg, 77, för den hjälp de fått. Kommunals problem är inte hur vi sköter medlemsärendena, utan snarare att vi inte når de medlemmar som inte behöver direkt stöd.– Det räcker inte med att vi är jätteduktiga på förhandlingar, säger Ewa Wetterström.
Företaget CFI Group, som utfört studien, pekar ut ett antal förändringsområden som Kommunal bör satsa på för att fortsätta utvecklingen mot ännu nöjdare medlemmar. Kommunal bör bli mer synliga, tillgängliga, lyfta fram yrkesfrågorna, inge förtroende och ge medlemmarna ökade möjligheter till inflytande och delaktighet. Det stämmer överens med de förändringar som initierades i Kamp med hjärta och har tagits vidare med Kommunal i förändring och KLOK.– Vi måste till exempel rigga organisationen för de privatanställda. Och det är ju just det vi gör nu, till exempel genom att anställa en ombudsman i varje avdelning som ska arbeta med den privata sidan, säger Ewa Wetterström.
Kommunal har utfört medlemsstudien NMI i regi av CFI Group sedan 2005. Medlemmarna som deltar i studien kontaktas via telefon. Ingen av dem har något förtroendeuppdrag i Kommunal.